ABN AMRO: Hogere voorzieningen en druk op rentemarge - Het aandeel
◼ ABN AMRO rapporteert een nettowinst van 693 miljoen euro, 12% hoger dan vorig jaar.
◼ De net interest income kwam uit op 1,637 miljard euro, 5% hoger op jaarbasis, maar 2% lager dan in Q4 2025.
◼ De fee-inkomsten stegen sterk naar 608 miljoen euro, vooral door Clearing, Global Markets en betaalinkomsten.
◼ De impairment charges bedroegen 67 miljoen euro, met een cost of risk van 9 basispunten.
◼ De kostenguidance voor 2026 werd verlaagd naar ongeveer 5,5 miljard euro.
ABN AMRO heeft een sterk eerste kwartaal gepubliceerd. De nettowinst steeg naar 693 miljoen euro, de return on equity kwam uit op 10,7% en de CET1-ratio verbeterde naar 15,5%. De bank laat daarmee zien dat de winstgevendheid op peil blijft, terwijl de kostenbasis beter onder controle komt en de fee-inkomsten duidelijk sterker worden.
Wil je alle artikelen kunnen lezen en elke podcast beluisteren? Neem dan een abonnement en krijg toegang tot alle artikelen en de database met duizenden berichten.
De cijfers zijn niet perfect. De voorzieningen zijn hoger dan vorig jaar en de rentebaten hadden sterker mogen zijn. De net interest margin daalde naar 149 basispunten, tegenover 154 basispunten vorig jaar en 156 basispunten in Q4. Toch is het totaalbeeld positief, omdat ABN AMRO de zwakkere punten compenseert met hogere volumes, sterke fee-inkomsten, lagere kosten en een stevige kapitaalpositie.
Investment view
Wij zien de cijfers van ABN AMRO als onderliggend sterk. Er zijn zeker aandachtspunten. De extra voorzieningen zijn niet te negeren en de rentebaten hadden beter mogen zijn, vooral omdat de net interest margin duidelijk lager ligt dan vorig kwartaal en vorig jaar.
Toch verandert dat voor ons niet de kern van het verhaal. ABN AMRO laat zien dat de bank winstgevend blijft groeien, de kosten beter beheerst, de fee-inkomsten verbreedt en de kapitaalpositie sterk houdt.
Daarbij staat het aandeel erom bekend dat het in de eerste reactie op cijfers geregeld daalt, ook wanneer de onderliggende resultaten goed genoeg zijn. Juist dat kan voor beleggers vaak een mooie instapkans bieden, zeker wanneer de koersdruk vooral komt door eerste zorgen over voorzieningen of rentemarge, terwijl de bredere beleggingscase overeind blijft.
🟪 De cijfers zijn onderliggend sterk, ondanks hogere voorzieningen en lagere net interest margin.
🟪 De lagere kostenguidance en sterke fee-inkomsten geven het aandeel steun.
🟪 Een eerste zwakke koersreactie kan juist een interessante instapkans bieden als de onderliggende case intact blijft.
Strategisch wordt ABN AMRO steeds interessanter als efficiëntere, beter gekapitaliseerde Nederlandse bank. De bank groeit in hypotheken, vergroot fee-inkomsten via Clearing, Global Markets en betaalproducten, en verlaagt de kostenbasis sneller dan eerder verwacht. Dat is precies wat beleggers willen zien bij een bank die minder afhankelijk moet worden van alleen rente-inkomsten.
De rentebaten blijven belangrijk, maar zijn niet het hele verhaal. De net interest income van 1,637 miljard euro is nog altijd stevig en lag 5% hoger dan vorig jaar. De daling ten opzichte van Q4 en de lagere net interest margin laten wel zien dat ABN AMRO niet zomaar op rentewind kan blijven leunen. Daarom is de groei in fee-inkomsten strategisch belangrijk. Die inkomsten stegen met 20% naar 608 miljoen euro en maken de winstbasis breder.
Ook de kostenkant is positief. ABN AMRO verlaagt de kostenguidance voor 2026 naar ongeveer 5,5 miljard euro. Dat is een duidelijk signaal dat het management grip krijgt op de organisatie. De FTE-reductie ligt voor op schema en ongeveer 40% van de geplande reductie richting 2028 is al gerealiseerd. Dit versterkt de kans dat de winstgevendheid verder kan verbeteren zonder dat daar alleen hogere inkomsten voor nodig zijn.
De voorzieningen zijn hoger, maar nog niet zorgwekkend. De impairment charges kwamen uit op 67 miljoen euro en de cost of risk op 9 basispunten. Dat is duidelijk hoger dan vorig jaar, maar nog steeds laag in historisch perspectief. De stijging komt vooral door aangepaste macro-economische aannames, andere scenariowegingen door geopolitieke spanningen, enkele individuele corporate dossiers en modelwijzigingen in corporate portefeuilles. Dit is een punt om te volgen, maar nog geen alarmsignaal.
Per saldo zien wij ABN AMRO als een aandeel dat stapsgewijs verder kan stijgen. Niet omdat alles perfect is, maar omdat de onderliggende winstkwaliteit, kapitaalpositie, kostenbeheersing en fee-groei samen sterker zijn dan de minpunten rond rentemarge en voorzieningen.
Opmerkelijke zaken
De nettowinst steeg met 12% naar 693 miljoen euro. De return on equity kwam uit op 10,7%, tegen 9,9% een jaar eerder.
De fee-inkomsten waren zeer sterk. Net fee and commission income steeg met 20% naar 608 miljoen euro. Dat is belangrijk, omdat fee-groei de afhankelijkheid van rentebaten verlaagt.
De kostenontwikkeling is positief. De cost/income-ratio verbeterde naar 55,9% en de kostenguidance voor 2026 werd verlaagd naar ongeveer 5,5 miljard euro.
De kapitaalpositie blijft stevig. De CET1-ratio kwam uit op 15,5%, ruim boven de doelstelling van meer dan 13,75%.
De kredietkwaliteit blijft beheersbaar. De cost of risk bedroeg 9 basispunten, ondanks hogere impairment charges.
Addertjes onder het gras
De net interest margin daalde naar 149 basispunten. Dat is lager dan 154 basispunten vorig jaar en 156 basispunten in Q4. Dit is het belangrijkste aandachtspunt binnen de rentebaten.
De impairment charges stegen naar 67 miljoen euro. Dat is geen alarmsignaal, maar wel duidelijk hoger dan de 5 miljoen euro van vorig jaar.
De kostenbasis bevat incidentals. De HAL-herstructureringsvoorziening van 56 miljoen euro en de pensioen-gerelateerde vrijval van 82 miljoen euro maken de vergelijking minder schoon.
De macro-omgeving is onrustiger. ABN AMRO wijst op onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten, hogere energieprijzen, inflatiedruk en mogelijke rentestappen van de Europese Centrale Bank.
De NIBC-overname moet nog worden afgerond. De closing wordt verwacht in Q3 2026 en heeft naar verwachting een CET1-impact van ongeveer 80 basispunten.
Catalysts
🟩 Verdere kostenverlaging kan de winstgevendheid ondersteunen.
🟩 Sterke fee-inkomsten maken de winstbasis breder.
🟩 De CET1-ratio van 15,5% geeft ruimte voor groei en kapitaaluitkeringen.
🟩 NIBC kan de positie in hypotheken versterken.
🟩 RWA-optimalisatie kan kapitaal vrijspelen voor winstgevende groei.
🟩 Een eerste koersdaling na de cijfers kan een aantrekkelijke instapkans bieden als de onderliggende case intact blijft.
🟩 De verkoop van Alfam kan een kleine positieve bijdrage leveren aan de CET1-ratio.
🟥 Lagere net interest margin blijft een aandachtspunt.
🟥 Hogere voorzieningen kunnen het sentiment raken als de economie verzwakt.
🟥 Geopolitieke onzekerheid kan kredietrisico’s verhogen.
🟥 NIBC brengt integratierisico mee.
Cijfers en outlook
De nettowinst bedroeg 693 miljoen euro.
De nettowinst steeg met 12% op jaarbasis.
De return on equity bedroeg 10,7%.
De winst per aandeel bedroeg 0,78 euro.
De net interest income bedroeg 1,637 miljard euro.
De net interest income steeg met 5% op jaarbasis.
De net interest income daalde met 2% ten opzichte van Q4 2025.
De net interest margin bedroeg 149 basispunten.
De net fee and commission income bedroeg 608 miljoen euro.
De fee-inkomsten stegen met 20% op jaarbasis.
De overige operationele inkomsten bedroegen 42 miljoen euro.
De operating income bedroeg 2,287 miljard euro.
De operating expenses bedroegen 1,277 miljard euro.
De cost/income-ratio bedroeg 55,9%.
De impairment charges bedroegen 67 miljoen euro.
De cost of risk bedroeg 9 basispunten.
De CET1-ratio bedroeg 15,5%.
De client assets bedroegen 405,3 miljard euro.
De risk-weighted assets bedroegen 136,6 miljard euro.
De net mortgage growth bedroeg 2,0 miljard euro.
De corporate loans groeiden met 1,5 miljard euro.
ABN AMRO verwacht voor 2026 commerciële NII van ongeveer 6,4 miljard euro, exclusief NIBC.
ABN AMRO verlaagt de kostenguidance voor 2026 naar ongeveer 5,5 miljard euro, exclusief NIBC.
De cost of risk wordt verwacht richting de onderkant van de through-the-cycle bandbreedte van 10 tot 15 basispunten.
De NIBC-overname wordt verwacht in Q3 2026.
De verwachte CET1-impact van NIBC bedraagt ongeveer 80 basispunten bij closing.
De verkoop van Alfam wordt verwacht in Q4 2026.
De verkoop van Alfam heeft naar verwachting een positieve CET1-impact van ongeveer 5 basispunten.
Slotvisie
ABN AMRO levert een sterk kwartaal af. De rentebaten hadden beter mogen zijn en de hogere voorzieningen verdienen aandacht, maar de onderliggende ontwikkeling blijft positief. De winst groeit, de fee-inkomsten zijn sterk, de kosten worden beter beheerst en de kapitaalpositie blijft ruim. Strategisch wordt ABN AMRO daardoor aantrekkelijker: minder afhankelijk van alleen rente, beter gedisciplineerd aan de kostenkant en nog altijd sterk gekapitaliseerd.
Als het aandeel in eerste instantie zwak reageert op de cijfers, past dat bij het koersgedrag dat ABN AMRO vaker laat zien. Juist zo’n eerste terugval kan voor beleggers een mooie instapkans bieden zolang de onderliggende beleggingscase intact blijft. Wij denken daarom dat het aandeel, ondanks de kanttekeningen, stapsgewijs verder mag stijgen zolang deze uitvoering wordt vastgehouden.
🔵 English version
ABN AMRO $ABN: underlying numbers are strong, despite higher provisions and NIM pressure
◼ ABN AMRO reports net profit of €693 million, up 12% year-over-year.
◼ Net interest income was €1.637 billion, up 5% year-over-year, but down 2% versus Q4 2025.
◼ Fee income increased strongly to €608 million, mainly driven by Clearing, Global Markets and payment income.
◼ Impairment charges were €67 million, with cost of risk at 9 basis points.
◼ FY2026 cost guidance was lowered to around €5.5 billion.
ABN AMRO delivered a strong first quarter. Net profit rose to €693 million, return on equity reached 10.7% and the CET1 ratio improved to 15.5%. This shows that profitability remains solid, while the cost base is better controlled and fee income is becoming stronger.
The numbers are not perfect. Provisions are higher than last year and net interest income could have been stronger. The net interest margin declined to 149 basis points, compared with 154 basis points last year and 156 basis points in Q4. Still, the overall picture is positive because ABN AMRO offsets the weaker points with higher volumes, strong fee income, lower costs and a solid capital position.
Investment view
We see ABN AMRO’s numbers as underlyingly strong. There are clear points to watch. The additional provisions should not be ignored and net interest income could have been better, especially because the net interest margin is clearly lower than last quarter and last year. Still, this does not change the core of the story for us. ABN AMRO shows profitable growth, better cost discipline, broader fee income and a strong capital position. The stock is also known for often reacting weakly at first after earnings, even when the underlying results are good enough. That can often create an attractive entry opportunity for investors, especially when the pressure is mainly driven by first concerns around provisions or net interest margin, while the broader investment case remains intact.
🟪 The numbers are underlyingly strong, despite higher provisions and a lower net interest margin.
🟪 Lower cost guidance and strong fee income support the stock.
🟪 A weak first reaction after earnings can create an interesting entry opportunity if the underlying case remains intact.
Strategically, ABN AMRO is becoming more interesting as a more efficient and well-capitalized Dutch bank. The bank is growing in mortgages, expanding fee income through Clearing, Global Markets and payment products, and lowering its cost base faster than expected. This is exactly what investors want to see from a bank that needs to become less dependent on interest income alone.
Net interest income remains important, but it is not the whole story. NII of €1.637 billion is still solid and was 5% higher than last year. The decline versus Q4 and the lower net interest margin show that ABN AMRO cannot simply rely on rate tailwinds. That is why fee income growth is strategically important. Fee income rose by 20% to €608 million and makes the earnings base broader.
The cost side is also positive. ABN AMRO lowered its 2026 cost guidance to around €5.5 billion. This is a clear signal that management is gaining control over the organization. FTE reduction is ahead of plan and around 40% of the planned reduction toward 2028 has already been realized. This increases the chance that profitability can improve further without relying only on higher revenues.
Provisions are higher, but not alarming. Impairment charges were €67 million and cost of risk was 9 basis points. That is clearly higher than last year, but still low in a historical context. The increase mainly reflects updated macroeconomic assumptions, scenario weightings driven by geopolitical tensions, several individually provisioned corporate files and model changes in corporate portfolios. This is a point to monitor, but not yet a red flag.
Overall, we see ABN AMRO as a stock that can gradually move higher. Not because everything is perfect, but because underlying earnings quality, capital strength, cost control and fee growth together outweigh the weaker points around NIM and provisions.
Notable items
Net profit increased by 12% to €693 million. Return on equity came in at 10.7%, compared with 9.9% one year earlier.
Fee income was very strong. Net fee and commission income increased by 20% to €608 million. This matters because fee growth reduces dependence on interest income.
Cost development is positive. The cost/income ratio improved to 55.9% and 2026 cost guidance was lowered to around €5.5 billion.
The capital position remains strong. The CET1 ratio came in at 15.5%, well above the target of more than 13.75%.
Credit quality remains manageable. Cost of risk was 9 basis points, despite higher impairment charges.
Hidden risks
The net interest margin declined to 149 basis points. This is below 154 basis points last year and 156 basis points in Q4. This is the key point to watch within net interest income.
Impairment charges rose to €67 million. This is not an alarm signal, but it is clearly higher than the €5 million recorded last year.
The cost base includes incidentals. The €56 million HAL restructuring provision and the €82 million pension-related release make the comparison less clean.
The macro environment is less calm. ABN AMRO points to uncertainty from the war in the Middle East, higher energy prices, inflation pressure and possible European Central Bank rate moves.
The NIBC acquisition still needs to close. Closing is expected in Q3 2026 and is expected to have a CET1 impact of around 80 basis points.
Catalysts
🟩 Further cost reductions can support profitability.
🟩 Strong fee income broadens the earnings base.
🟩 The CET1 ratio of 15.5% gives room for growth and capital returns.
🟩 NIBC can strengthen the mortgage position.
🟩 RWA optimization can free up capital for profitable growth.
🟩 An initial share price drop after earnings can offer an attractive entry opportunity if the underlying case remains intact.
🟩 The sale of Alfam can provide a small positive CET1 contribution.
🟥 Lower net interest margin remains a point to watch.
🟥 Higher provisions can hurt sentiment if the economy weakens.
🟥 Geopolitical uncertainty can increase credit risks.
🟥 NIBC brings integration risk.
Numbers and outlook
Net profit was €693 million.
Net profit increased by 12% year-over-year.
Return on equity was 10.7%.
Earnings per share were €0.78.
Net interest income was €1.637 billion.
Net interest income increased by 5% year-over-year.
Net interest income declined by 2% versus Q4 2025.
Net interest margin was 149 basis points.
Net fee and commission income was €608 million.
Fee income increased by 20% year-over-year.
Other operating income was €42 million.
Operating income was €2.287 billion.
Operating expenses were €1.277 billion.
The cost/income ratio was 55.9%.
Impairment charges were €67 million.
Cost of risk was 9 basis points.
The CET1 ratio was 15.5%.
Client assets were €405.3 billion.
Risk-weighted assets were €136.6 billion.
Net mortgage growth was €2.0 billion.
Corporate loans grew by €1.5 billion.
ABN AMRO expects 2026 commercial NII of around €6.4 billion, excluding NIBC.
ABN AMRO lowered 2026 cost guidance to around €5.5 billion, excluding NIBC.
Cost of risk is expected to move toward the lower end of the through-the-cycle range of 10 to 15 basis points.
The NIBC acquisition is expected to close in Q3 2026.
The expected CET1 impact of NIBC is around 80 basis points at closing.
The Alfam sale is expected to close in Q4 2026.
The Alfam sale is expected to have a positive CET1 impact of around 5 basis points.
Final view
ABN AMRO delivers a strong quarter. Net interest income could have been better and the higher provisions deserve attention, but the underlying development remains positive. Profit is growing, fee income is strong, costs are better controlled and the capital position remains robust. Strategically, ABN AMRO is therefore becoming more attractive: less dependent on interest income alone, more disciplined on costs and still strongly capitalized. If the stock initially reacts weakly after the numbers, that fits the pattern ABN AMRO has often shown around earnings. That kind of first pullback can offer investors an attractive entry opportunity as long as the underlying investment case remains intact. We therefore think the stock can gradually move higher despite the points to watch, as long as execution remains this solid.
Disclaimer Aan de door ons opgestelde informatie kan op geen enkele wijze rechten worden ontleend. Alle door ons verstrekte informatie en analyses zijn geheel vrijblijvend. Alle consequenties van het op welke wijze dan ook toepassen van de informatie blijven volledig voor uw eigen rekening.
Wij aanvaarden geen aansprakelijkheid voor de mogelijke gevolgen of schade die zouden kunnen voortvloeien uit het gebruik van de door ons gepubliceerde informatie. U bent zelf eindverantwoordelijk voor de beslissingen die u neemt met betrekking tot uw beleggingen.